Gastrofibroskopia

Gastroskopia je vyšetrenie hornej časti zažívacieho traktu teda pašeráka,  žalúdka a priľahlej časti tenkého čreva ktoré nazývame dvanastorník , pomocou ohybného prístroja. Tento prístroj sa nazýva gastroskop.

Dôvodom na takéto vyšetrenie býva väčšinou bolesť v hornej časti brucha pocit na vracanie nechutenství,  pálenie žáhy alebo  celková nevoľnosť. Vyšetrenie sa realizuje aj v prípade podozrenia na celiakiu a v iných špecifických prípadoch ktoré môže určiť váš všeobecný lekár alebo iný špecialista.

Vyšetrenie je nebolestivé. Pred vyšetrením sa realizuje lokálne znecitlivenie hrtanu a následne sa zavedie prístroj. V priebehu vyšetrenia vás sestrička lekárom informujú o tom ako najlepšie prekonať pocit napínania ,  ktorý býva často sprievodným znakom tohto vyšetrenia. Môžeme Vás ubezpečil že ak sa budete riadiť pokynmi lekára a sestry je toto vyšetrenie veľmi dobre tolerované a dá sa zvládnuť bez akýchkoľvek problémov. Treba vedieť že cca 0,5 hodinu  až hodinu po vyšetrení kvôli znecitliveniu hrtana nie je vhodné piť ani jesť.

Ak máte otázky opýtajte sa prosím na všetko sestry pri objednaní.

 


Príprava a priebeh vyšetrenia

Pred gastroskopickým vyšetrením sa nesmie 10-12 hodín prijímať strava, 6-8 hodín piť tekutiny a nesmie sa ani fajčiť. Lekára treba informovať o užívaných liekoch, najmä tých, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi. Z ústnej dutiny je nutné odstrániť prípadnú snímateľnú zubnú protézu, pearsing. Pred zavedením prístroja sa hrdlo znecitliví lokálnym anestetikom v spreji. U malej časti pacientov, ktorí sú nepokojní alebo majú veľké obavy z vyšetrenia, je možné podať do žily utlmujúci liek. Pri podaní hypnosedatíva, si pacient musí vopred zabezpečiť doprovod a odvoz z ambulancie a 6 hodinové sledovanie druhou osobou v domácom prostredí! Gastroskopia sa vykonáva ležmo v polohe na ľavom boku. Do úst medzi zuby sa vloží ochranný plastikový náustok. Na pokyn lekára na začiatku výkonu pacient aktívne naznačí hlt, čo umožní vkĺznutie fibroskopu do pažeráka.Prvotný pocit nedostatku vzduchu ako aj napínanie na vracanie, možno zmierniť pravidelným dýchaním a sústredením sa na pokyny vyšetrujúceho lekára a zdravotnej sestry. Vyšetrenie trvá niekoľko minút a nie je bolestivé. Počas neho sa často odoberá bezbolestne vzorka sliznice na histologické vyšetrenie prostredníctvom drobných klieštikov, zavádzaných cez kanálik vo vnútri gastroskopu.

Odber vzorky pacient necíti, poranenie sliznice je minimálne a nebýva zdrojom výraznejšieho krvácania. Histologickým vyšetrením vzorky je možné získať dôležité informácie (zápalové ev. nádorové zmeny, prítomnosť Helicobactera pylori).Komplikácie diagnostickej gastroskopie sú veľmi zriedkavé.  Hodinu po výkone nesmie pacient prijímať stravu a piť tekutiny, má znecitlivené hrdlo – riziko aspirácie, pri bolestiach brucha, alebo iných ťažkostiach /vracanie, nevoľnosť, krvácanie pri vracaní, tmavá – čierna stolica/ treba vyhľadať lekára.

Objednávací formulár

ak sa chcete k nám objednať na vyšetrenie, kliknite prosím na button nižšie.

Ako sa Vám u nás páčilo? Ohodnoťte nás tu, alebo nám napíšte aj textovú recenziu na úvodnej stránke klikom na tlačidlo "napísať recenziu", ďakujeme, veľmi si to vážime!

Tvoje hodnotenie

Zdieľaj na sociálnych mrežiach

Ako sa Vám u nás páčilo?

nechajte nám Vaše hodnotenie